KRÓTKI ZARYS HISTORII KLUBU

Krótki zarys historii Spartaka

Pierwszy klub piłkarski istniał we wsi Budachów, wówczas Baudach jeszcze w latach 20. i nosił nazwę VfB. Po zakończeniu II wojny światowej nowi mieszkańcy wsi utworzyli drużynę LZS. Klub Ludowe Zespoły Sportowe powstał w 1950 r., podobnie jak wiele innych klubów wiejskich. Pierwsza prasowa wzmianka pochodziła z „Gazety Zielonogórskiej” z 29 sierpnia 1952 r. Był to wynik piłkarskie meczu LZS Nietkowice – LZS Budachów. Gospodarze wygrali 3:2 (1:0). Korespondent sportowy Stanisław Kancelarczyk pisał m.in.: „Na marginesie tego spotkania trzeba zwrócić uwagę na brutalną grę zawodników z Budachowa, a w szczególności obrońców”. Nazwiska pierwszych strzelców bramek poznajemy w wydaniu z 1954 r., gdy budachowianie pokonali LZS Połupin 4:1. Trzy gole w tym meczu zdobył Derda, a jednego Karoń.

Zgodnie z komunistycznymi wytycznymi niewiele stowarzyszeń mogło nosić nazwy inne niż narzucone „robotniczo-chłopskie”, świadczące o ich przynależności do zrzeszeń: właśnie LZS, Stal, Górnik, Kolejarz, Spójnia, Sparta, Ogniwo i inne. Zmieniło się to po roku 1956 i czasie odwilży. Nazwa budachowskiej drużyny pojawia się po raz pierwszy na łamach październikowej „Gazety Zielonogórskiej” w 1958 r. Nazwa pochodzi zapewne od Spartakusa, starożytnego gladiatora, który wzniecił bunt przeciwko Rzymowi, a została zapewne zapożyczona od Spartaka Moskwa, który właśnie w 1958 r. zdobył Mistrzostwo Związku Radzieckiego. W tym też roku opublikowano pierwszą tabelę krośnieńskiej klasy C ze Spartakiem Budachów. Była to tabela końcowa po weryfikacji związkowej, a należy pamiętać, że wówczas grano jeszcze systemem wiosna-jesień, a nie jak obecnie jesień-wiosna. Spartak zajmował 7 miejsce w stawce 9 drużyn (bilans 11 punktów 27: 76), wyprzedzając Odry z Górzycy i Maszewa. Awans z tej grupy uzyskał jej zwycięzca – także Odra Słubice.

Klub w XXI wieku najczęściej ze zmiennym szczęściem rywalizuje w A lub B klasie. Największe sukcesy w Pucharze Polski:

- Finał na szczeblu podokręgu w sezonie 2021/2022 przegrany z Pogonią Wężyska 2: 3 (w Krośnie Odrzańskim), a następnie III runda PP zielonogórskiego i przegrana z późniejszym zdobywcą lubuskiego PP Lechią Zielona Góra 1:8.

- Finał na szczeblu podokręgu w sezonie 2022/2023 przegrany z Relaksem Grabice 1:6 (w Gubinie).

W ostatnim sezonie ligowym A klasy Spartak zajął 10. Miejsce z dorobkiem 28 punktów i bilansem 64:103.